Dlaczego stworzenie persony jest ważne dla jakości własnej strony internetowej

26 kwi, 2021

Stworzenie persony to proces, który pozwala na zrozumienie potrzeb i oczekiwań użytkowników witryny internetowej. Jest to jedno z najważniejszych narzędzi, które pomagają w projektowaniu strony internetowej, która będzie spełniać potrzeby odbiorców. W tym artykule omówimy, dlaczego stworzenie persony jest ważne dla jakości własnej strony internetowej.

Czym jest persona?

Persona to fikcyjny profil użytkownika, którego tworzy się w celu zrozumienia konkretnych preferencji, celów, potrzeb oraz zachowań osób, które odwiedzają naszą stronę internetową. Persona pozwala na uzyskanie pełnego zrozumienia użytkowników, co skutkuje lepiej dopasowanymi do nich rozwiązaniami, zwiększeniem interakcji oraz poprawą wyników biznesowych.

Dlaczego stworzenie persony jest ważne dla jakości strony internetowej?

  1. Umożliwia projektowanie strony internetowej, która odpowiada na potrzeby użytkowników – tworzenie persony pozwala na zrozumienie potrzeb i oczekiwań użytkowników, co umożliwia projektowanie witryny internetowej, która spełnia ich wymagania.
  2. Poprawia doświadczenie użytkowników – dzięki personie, witryna internetowa jest projektowana w taki sposób, aby zaspokajać potrzeby i preferencje użytkowników, co pozytywnie wpływa na ich doświadczenie z witryną.
  3. Zwiększa konwersje – projektowanie strony internetowej z myślą o potrzebach użytkowników oznacza, że taka strona będzie bardziej skuteczna w zachęcaniu użytkowników do podjęcia pożądanych działań, takich jak składanie zamówień czy zapisywanie się do newslettera.
  4. Optymalizuje procesy marketingowe – stworzona na podstawie persony strona internetowa, pozwala na dokładniejsze dopasowanie działań marketingowych do potrzeb i preferencji użytkowników.

Jak stworzyć personę?

  1. Badaj swoich użytkowników – przeprowadzaj badania ankietowe, wywiady, analizuj dane z Google Analytics, aby zrozumieć zachowania i potrzeby użytkowników.
  2. Grupuj użytkowników w segmenty – na podstawie wyników badań podziel użytkowników na grupy ze względu na wspólne potrzeby i problemy.
  3. Stwórz fikcyjnego użytkownika – na podstawie segmentów stwórz fikcyjny profil użytkownika, który odnosi się do każdej z grup. Dodaj do niego dane demograficzne, takie jak wiek, płeć, wykształcenie, preferencje zakupowe, itp.
  4. Nadaj imię i nazwisko – dla ułatwienia odwoływania się do konkretnej osoby, warto nadać imię i nazwisko dla każdej z person.
  5. Dodaj opis – opisz cel, problemy i potrzeby twojej persony. Opis powinien być wystarczająco szczegółowy, aby łatwiej identyfikować ją podczas projektowania strony internetowej.
  6. Używaj persony w projektowaniu strony internetowej – stwórz witrynę internetową, która będzie odpowiadać na potrzeby i problemy twojej persony.

Podsumowanie

Stworzenie persony jest kluczowe dla jakości strony internetowej. Jest to proces, który pozwala na zrozumienie potrzeb, celów oraz preferencji użytkowników. Dzięki personie możemy projektować witrynę internetową, która jest skuteczna w dostarczaniu odpowiedniej treści i funkcjonalności dla użytkowników, co zwiększa zainteresowanie i zaangażowanie w stronę, a tym samym przekłada się na poprawę wyników biznesowych. Warto zacząć od badania klientów, grupowania ich w segmenty, a następnie stworzenia fikcyjnej osoby. Następnie, podczas tworzenia witryny, należy pamiętać, że persony są kluczowymi użytkownikami, którymi należy się kierować przy projektowaniu treści, funkcjonalności i interfejsu.

Ostatnie artykuły

Co powinno się znajdować na stronie internetowej dla marki osobistej

Co powinno się znajdować na stronie internetowej dla marki osobistej

Tworzenie strony internetowej dla marki osobistej to ważna część budowania wizerunku online. Strona internetowa jest wizytówką firmy, która może skutecznie przyciągnąć potencjalnych klientów i podnieść poziom świadomości marki. W tym artykule zostaną omówione ważne...

7 mitów na temat strony internetowej w kontekście marki osobistej

7 mitów na temat strony internetowej w kontekście marki osobistej

Posiadanie własnej strony internetowej jest coraz ważniejsze dla ludzi, którzy tworzą swoją markę osobistą. Jednakże, istnieje wiele mitów na temat strony internetowej, które często mylimy. W tym artykule przedstawimy siedem mitów na temat stron internetowych w...

Korzyści strony internetowej dla marki premium

Marka premium, czyli marka oferująca produkty lub usługi najwyższej jakości, musi wyróżniać się na rynku. Strona internetowa jest jednym z narzędzi, które pozwala na zwiększenie rozpoznawalności i budowanie pozytywnego wizerunku marki. W tym artykule omówimy, jakie...

5 cech dobrej strony internetowej dla trenera / coacha

Obecnie, dla wielu osób, posiadanie własnej strony internetowej stało się niemal standardem. Wszystko po to, aby wypromować swoje usługi, zdobyć nowych klientów, a także budować markę. Jest to szczególnie ważne dla coachów i trenerów personalnych, którzy w swojej...

Jak strona internetowa wpływa na markę osobistą prawnika

W dzisiejszych czasach posiadanie strony internetowej stało się niezbędną częścią każdej działalności, w tym również prawniczej. Strona internetowa stanowi wspaniałe narzędzie do zwiększenia rozpoznawalności marki osobistej prawnika, a także do zdobycia nowych...

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prześlij do nas maila

Popracujmy razem

Taka strona internetowa, jak ta, jest w zasięgu Twojej ręki. Jest tylko jeden warunek: musisz się skontaktować z nami. Wypełnij od razu formularz i buduj markę osobistą w zgodzie ze sobą i najnowszymi trendami.

Justyna Kopeć strony internetowe