Czym jest strona internetowa typu one page?

19 lip, 2021

Strony internetowe były przez wiele lat projektowane jako zbiory różnych podstron, z których każda odpowiada za inny aspekt działalności. Jednak wraz z rozwojem technologii, wiele firm zaczęło tworzyć strony internetowe typu one page – czyli takie, które zmieszczą się na jednej stronie internetowej bez konieczności przekierowywania użytkowników na kolejne podstrony. Czym dokładnie jest strona internetowa typu one page i jakie korzyści przynosi dla firm? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Co to jest strona internetowa typu one page?

Jak już wspomnieliśmy, strona one page to taka, która wyświetla całą treść na jednej stronie. Oznacza to, że niemalże całe doświadczenie użytkownika odbywa się na jednej stronie, od nawigacji po prezentację treści.

Na stronie możemy znaleźć różne sekcje, z których każda odpowiada za inny aspekt działalności firmy. Przykładowe sekcje to: o firmie, usługi, portfolio, blog, formularz kontaktowy. Każda z tych sekcji może zawierać więcej informacji, które można wyświetlić klikając na odpowiednie przyciski lub odnośniki.

Strony typu one page zazwyczaj korzystają z interakcji typu scrolling (przewijanie), a nie z nawigacji tradycyjnej. To znaczy, że podczas przewijania strony, użytkownik przechodzi z jednej sekcji na drugą, zamiast klikania na kolejne zakładki.

Dlaczego warto mieć stronę internetową typu one page?

Oto kilka powodów, dla których warto wybrać stronę one page:

Szybsze ładowanie

Nie ma żadnych wątpliwości, że jednostronicowe strony internetowe są dużo szybsze niż tradycyjne strony składające się z wielu podstron. Dlaczego? Ponieważ strona one page ładuje tylko raz, przez co czas pomiędzy kolejnymi stronami zostaje znacznie skrócony. Dzięki temu użytkownik może znacznie szybciej zapoznać się z treścią strony.

Dobra dla użytkowników mobilnych

Strony internetowe typu one page są idealne dla użytkowników mobilnych, ponieważ nie wymagają klikania na wiele różnych odnośników, co zwiększa wygodę przeglądania treści na urządzeniach mobilnych. Ponadto, jednostronicowa konstrukcja pozwala na lepszą optymalizację strony dla urządzeń mobilnych, co wpływa na szybsze ładowanie i bardziej intuicyjne korzystanie.

Łatwiejsza nawigacja

Podczas korzystania z jednostronicowych stron internetowych, użytkownicy nie muszą tracić czasu na szukanie odpowiedniej podstrony. Zamiast tego, wszystkie informacje są przedstawione na jednej stronie, co oznacza, że użytkownik nie musi szukać informacji na różnych podstronach. Wszystko koncentruje się na jednej stronie, co pozwala na bardziej intuicyjne korzystanie i łatwiejszą nawigację.

Większa skuteczność w konwersjach

Jednostronicowe strony internetowe są idealne dla firm, które skupiają się na konwersjach. Dzięki prostej i przejrzystej konstrukcji strony, użytkownicy są zmuszeni skupić się na jednym celu, co zwiększa skuteczność i umożliwia łatwiejsze przekonywanie do podjęcia określonej akcji np. wypełnienia formularza kontaktowego lub zakupu produktu.

Wady strony internetowej typu one page

Oczywiście, nie ma idealnej strony internetowej. Jednostronicowe strony również posiadają pewne wady. Oto niektóre z nich:

Może być trudna w obsłudze

Dla osób, które są przyzwyczajone do nawigacji w tradycyjny sposób, strona typu one page może być trudna do obsługi. Niektórzy użytkownicy mogą mieć problem z rozpoznaniem, które fragmenty strony są klikalne i jakie informacje znajdują się na innej części strony.

Może nie być odpowiednia dla skomplikowanych treści

Jednostronicowe strony internetowe są idealne dla prostych treści. Jednak jeśli masz złożoną ofertę, bogatą w informacje i grafikę, prawdopodobnie lepiej sprawdzi się tradycyjna strona internetowa składająca się z wielu podstron.

Trudności z pozycjonowaniem

Pozycjonowanie jednostronicowych stron internetowych może być trudniejsze, ponieważ ciężko skupić się na wielu różnych frazach kluczowych w jednym miejscu. Dlatego ważne jest, aby dokładnie wybrać frazy i poprawnie umieścić je na stronie internetowej, aby zadbać o optymalne pozycjonowanie.

Jak stworzyć stronę internetową typu one page?

Jeśli zdecydowałeś się na stworzenie strony internetowej typu one page, musisz wiedzieć, że istnieje kilka kroków, które warto przemyśleć podczas tworzenia. Oto one:

1. Ustal cel strony

Zanim zaczniesz tworzenie strony internetowej, musisz wiedzieć, co chcesz osiągnąć. Czy chcesz przyciągnąć klientów, zwiększyć zasięg, zyskać wizerunek marki, a może po prostu dzielić się swoją pasją? Bez określenia celu, trudno będzie stworzyć skuteczną i efektywną stronę.

2. Wybierz odpowiednią szatę graficzną

Jednostronicowa strona internetowa musi wyróżniać się na tle innych, dlatego warto zadbać o odpowiednią szatę graficzną. Wybierz przyciągający uwagę design, który będzie odpowiedni dla Twojej branży i celów strony.

3. Podziel sekcje i treści

Bez względu na to, jak długa jest Twoja strona one page, musisz zadbać o to, aby treści nie były chaotyczne. Podziel je na przejrzyste i logiczne sekcje, umożliwiające łatwe poruszanie się użytkownikom po stronie.

4. Nie zapomnij o SEO

SEO jest kluczowe dla każdej strony internetowej, a jednostronicowa strona nie jest tu wyjątkiem. Zadbać o to, aby frazy kluczowe były odpowiednio umieszczone i stosowane z umiarem. Warto również zwrócić uwagę na odpowiednią strukturę treści i odpowiednią metkę H1 na stronie.

5. Sprawdź responsywność

Ostatecznie, sprawdź, czy strona jest odpowiednio dostosowana do różnych urządzeń i przeglądarek. Skorzystaj z narzędzi do testowania responsywności, aby upewnić się, że Twoja strona działa prawidłowo na każdym urządzeniu.

Podsumowanie

Jednostronicowe strony internetowe to doskonała opcja dla firm, które chcą skupić się na prostocie i skuteczności. Dzięki temu, że cała treść jest wyświetlona na jednej stronie, użytkownicy są w stanie szybko zapoznać się z treścią i przekonać się do podjęcia określonej akcji. Tworzenie strony one page wymaga jednak przemyślenia każdego elementu, tak aby strona była przejrzysta i intuicyjna w obsłudze. Odpowiednio przygotowana jednostronicowa strona to idealna opcja dla firm, które chcą wyróżnić się w branży i osiągnąć swoje cele.

Ostatnie artykuły

Co powinno się znajdować na stronie internetowej dla marki osobistej

Co powinno się znajdować na stronie internetowej dla marki osobistej

Tworzenie strony internetowej dla marki osobistej to ważna część budowania wizerunku online. Strona internetowa jest wizytówką firmy, która może skutecznie przyciągnąć potencjalnych klientów i podnieść poziom świadomości marki. W tym artykule zostaną omówione ważne...

7 mitów na temat strony internetowej w kontekście marki osobistej

7 mitów na temat strony internetowej w kontekście marki osobistej

Posiadanie własnej strony internetowej jest coraz ważniejsze dla ludzi, którzy tworzą swoją markę osobistą. Jednakże, istnieje wiele mitów na temat strony internetowej, które często mylimy. W tym artykule przedstawimy siedem mitów na temat stron internetowych w...

Korzyści strony internetowej dla marki premium

Marka premium, czyli marka oferująca produkty lub usługi najwyższej jakości, musi wyróżniać się na rynku. Strona internetowa jest jednym z narzędzi, które pozwala na zwiększenie rozpoznawalności i budowanie pozytywnego wizerunku marki. W tym artykule omówimy, jakie...

5 cech dobrej strony internetowej dla trenera / coacha

Obecnie, dla wielu osób, posiadanie własnej strony internetowej stało się niemal standardem. Wszystko po to, aby wypromować swoje usługi, zdobyć nowych klientów, a także budować markę. Jest to szczególnie ważne dla coachów i trenerów personalnych, którzy w swojej...

Jak strona internetowa wpływa na markę osobistą prawnika

W dzisiejszych czasach posiadanie strony internetowej stało się niezbędną częścią każdej działalności, w tym również prawniczej. Strona internetowa stanowi wspaniałe narzędzie do zwiększenia rozpoznawalności marki osobistej prawnika, a także do zdobycia nowych...

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prześlij do nas maila

Popracujmy razem

Taka strona internetowa, jak ta, jest w zasięgu Twojej ręki. Jest tylko jeden warunek: musisz się skontaktować z nami. Wypełnij od razu formularz i buduj markę osobistą w zgodzie ze sobą i najnowszymi trendami.

Justyna Kopeć strony internetowe